بیماری عفونی زنان

بیماری عفونی زنان

بیماری عفونی زنان  

شایع ترین علت مراجعه زنان به متخصص بیماری های زنان، عفونت های ناحیه واژن و با شیوع کمتر رحم و لوله هاست. این بیماران اغلب به دلیل علائم همراه و گاه تکرار این علائم یا طولانی شدن علائم مراجعه می کنند .

عامل عفونت های واژن باکتری ها و عوامل بیماری زای متعددی هستند و گاه چند عامل بیماری زا با هم موجب عفونت می شوند و با معاینه و با توجه به علائم و همین طور با کمک آزمایشگاه علت آن معلوم و درمان انجام می شود

در برخی موارد به دلیل تغییرات محیط واژن باکتری در این محیط ماندگار شده و به رغم درمان مناسب مجددا بیماری عود می کند اما ترشحاتی که علامت اولیه و اصلی عفونت های واژن است به اشکال مختلفی می توانند باشند: از ترشحات اندک تا فراوان، از ترشحات کم بو تا بسیار بد بو با رنگ های مختلف بخصوص خاکستری یا زرد مایل به سبز، همراه با خارش یا سوزش یا خونریزی حین نزدیکی یا خونریزی حین معاینه، یا وجود ترشحات پنیری شکل همراه با خارش یا سوزش حین نزدیکی یا سوزش حین ادرار کردن   .

پزشک در ابتدا، علائم عفونت، تورم و زخم دهانه واژن را مورد بررسی قرار می دهد .

سپس از اسپکولوم استفاده می کند تا بتواند دیواره های واژن را از هم باز کرده و اندام های داخلی را به آسانی ببیند .

در ادامه، ممکن است آزمایش پاپ اسمیر انجام شود. در این آزمایش، از سلول های دهانه ی رحم برای بررسی موارد غیرعادی مخصوصا سرطان دهانه رحم نمونه برداری می شود. .